Plan działania

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

PLAN DZIAŁANIA NA RZECZ POPRAWY ZAPEWNIENIA DOSTĘPNOŚCI OSOBOM ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 w związku z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1411) w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Rzeszowie, zwanym dalej „Kolegium” ustala się poniższy plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Lp.

Zadanie

Działanie

Obszar dostępności: architektoniczna

1.       

Analiza stanu siedziby Kolegium w zakresie dostosowania do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, z uwzględnieniem dostępu alternatywnego.

Sporządzenie ewentualnych uwag i propozycji oraz przekazanie ich Prezesowi Kolegium.

2.       

Zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w siedzibie Kolegium.

Sporządzenie informacji o rozkładzie pomieszczeń w siedzibie Kolegium i umieszczenie jej w Biuletynie Informacji Publicznej Kolegium, w miarę możliwości finansowych - zakup kontrastowej tablicy informacyjnej np. w druku powiększonym, z informacjami w języku Braille’a.

3.       

Zapewnienie wstępu do budynku i siedziby Kolegium osobom korzystającym z psa asystującego, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie warunków dla psa asystującego.

Oznaczenie drzwi wejściowych do Kolegium informacją o możliwości wejścia z psem asystującym - przewodnikiem osoby z niepełnosprawnością, zakup miski na wodę dla psa asystującego.

Obszar dostępności: informacyjno-komunikacyjna

1.

Wspieranie osób ze szczególnymi potrzebami
w dostępie do usług świadczonych przez Kolegium.

Udzielanie osobom ze szczególnymi potrzebami niezbędnych informacji w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej, informacyjno-komunikacyjnej, zapewnienie komunikacji z Kolegium na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami w formie określonej we wniosku.

2.

Zapewnienie w sposób dostępny na stronie internetowej Kolegium informacji o zakresie działalności.

Zlecenie nagrania treści informacji w polskim języku migowym oraz przygotowanie informacji w postaci tekstu łatwego do czytania (ETR).

3.

Opracowanie wzoru wniosku o zapewnienie dostępności.

Stworzenie wzoru wniosku o zapewnienie dostępności oraz umożliwienie pobrania go ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kolegium.

4.

Obsługa bezpośrednia osób słabosłyszących.

W miarę możliwości finansowych - zakup przenośnej pętli indukcyjnej.

Obszar dostępności: cyfrowa

1.

Zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kolegium.

Publikowanie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kolegium dokumentów, opracowań, raportów, ogłoszeń zgodnie z ustawą o dostępności cyfrowej.

2.

Aktualizacja deklaracji dostępności cyfrowej.

Analiza i monitorowanie stanu w zakresie spełnienia standardów WCAG 2.0 w odniesieniu do strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kolegium.

Działania organizacyjno- zarządcze

1.

Obsługa osób ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnych.

Przeprowadzenie szkolenia wewnętrznego dla pracowników Biura Kolegium z zakresu komunikacji i wiedzy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami.

 2.

Uwzględnienie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami (w tym osób z niepełnosprawnością), wymogów dostępności oraz zasad uniwersalnego projektowania w bieżącej działalności oraz w realizacji lub zlecaniu do realizacji zadań publicznych finansowanych z udziałem środków publicznych.

Stosowanie przepisów o dostępności w trakcie wprowadzania wewnętrznych uregulowań, określanie w treści umów warunków służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie zadań publicznych lub zamówień publicznych z uwzględnieniem wymagań wskazanych w art. 6 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

3.

Przegląd i aktualizacja planu działania.

Weryfikacja stanu wykonania zaplanowanych zadań oraz weryfikacja i zamieszczenie w planie nowych zadań w zależności od potrzeb i okoliczności.

 Marzec 2025 r.

 Sporządził: Monika Międlar, Elżbieta Bogaczyk.

 Zatwierdził: Tomasz Warchoł – Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie
Data utworzenia:2025-04-09
Data publikacji:2025-04-09
Osoba sporządzająca dokument:Monika Międlar
Osoba wprowadzająca dokument:Tomasz Kwiatkowski
Liczba odwiedzin:39